اطلاعات لازم برای کلیه دانشجویان مکانیک تاسیسات www.tassissat.tk
 
 

کمپرسور های تناوبی که رفت وبرگشتی نیز نامیده می شود یکی از قدیمی ترین انواع کمپرسور می باشد.اولین نمونه این کمپرسورها با سیلندر چوبی کارمی کرد (مثلا از جنس نی بامبو) ساخته شده و پیستون آن به وسیله نیروی انسانی(دستی) عقب و جلو برده می شد. آب بندی پیستون به وسیله پر پرندگان صورت می گرفت تا از این طریق در مرحله مکش هوا وارد کمپرسور شده و در مرحله تراکم از کمپرسور خارج شود. از این کمپرسور ها برای ذوب فلزات استفاده می گردید. یک نکته جالب این است که بر اساس شواهد تاریخی یونانیان در ۱۵۰ سال قبل از میلاد مسیح توانستند کمپرسور فلزی بسازند.که در آن آلیاژهایی برنزی استفاده شده بود.به هر حال در ساختار کمپرسورها تا قرن هجدهم میلادی پیشرفت چندانی صورت نگرفت تا این که یک مهندس انگلیسی  به نام جی ـ ویلکینسون کمپرسوری را طراحی کرد که شبیه به کمپرسور های امروزی بود و سیلندر آن از چدن ریخته گری ساخته وماشین کاری شده بود .با پیشرفت صنعت در طی قرن نوزدهم و بیستم تغییرات مهمی در ساختار و طراحی کمپرسورهایپیستونی حاصل شد واین امر در درجه اول مدیون انقلاب صنعتی و گسترش صنایع شیمیایی و پتروشیمی می باشد.از اواخر دهه ۱۹۵۰تا۱۹۷۰ میزان استفاده از این کمپرسورها رو به کاهش نهاد علت امر در این بود که راندمان کلی این کمپرسورها از سایر انواع کمپرسورها بالاتر بوده و میزان انرژی مصرفی برای هر متر مکعب گاز مورد تراکم در این کمپرسور ها در مقایسه با کمپرسورها کمتر می باشد.ولی به ازا آن هزینه تعمیر و نگهداری آن نسبتا بالا بود و با توجه به ارزان بودن انرژی در آن دوران فواید بالا بودن راندمان و پایین بودن انرژی مصرفی برای تراکم گاز در مقایسه با بالا بودن هزینه تعمیر و نگداری و هزینه اولیه چندان مطلوب نبود و استفاده از کمپرسور های ارزان تر و ساده تر نظیر کمپرسور های گریز از مرکز و دورانی به سرعت رو به افزایش بود.بعد از افزایش ناگهانی قیمت نفت در اواسط دهه ۱۹۷۰ مسأله صرفه جویی در مصرف انرژی در صنعت مطرح شد و استفاده از کمپرسورهای تناوبی مجددا مورد توجه قرار گرفت.                                                       

برگرفته از کتاب (کمپرسور) نوشته شده توسط *مهندس احمد کاویانی*         

                                                                                                 ابوالفضل عسگری

 

  نوشته شده در  سه شنبه بیستم بهمن 1388ساعت 14:57  توسط مهران خويشاوند  | 
دسته بندی کمپرسورها:

کمپرسورها به دو بخش کلی دینامیکی و جابه جایی مثبت تقسیم می شوند.

از نظر دینامیکی:به اژکتورها وگریز از مرکزتقسیم میشود که خود گریز از مزکز به جریان شعاعی وجریان محوری تقسیم می شوند.

کمپرسور های جریان مثبت:که آن هم به دو بخش دورانی و رفت و برگشتی تقسیم می شوند.

کمپرسور های دورانی:دندانه ای ـمارپیچی ـروتورپله ای ـ پیچی ـ گوشواره ای ـ تیغه لغزنده ـ رینگ مایع تقسیم می شود.

کمپرسور های رفت و برگشتی : که به انگشتی ـ پیستونی ـ دیافراگمی تقسیم بندی می شود.

که نوع پیستونی به سه قسمت دو طرفه ـ شیاری ـ تنه ای تقسیم می شود.

در زمان های بعدی مطالب بیشتری در باره کمپرسورهای تناوبی دورانی و کریز از مرکز نوشته می شود

این مطالب بر گرفته از کتاب مهندس احمد کاویانی است که به شما توصیه میکنم حتما این کتاب را  تهیه کنید.   

  نوشته شده در  سه شنبه بیستم بهمن 1388ساعت 13:17  توسط مهران خويشاوند  | 
بزودی برای ایجاد یک پایگاه منسجم و قوی بین دانشجویان مکانیک تاسیسات سراسر دنیا بخش انگلیسی وبلاگ دانشجویان تاسیسات ایجاد خواهد شد.
اطلاع رسانی و نظر سنجی پایه و اساس کار ماست.پس با نظرات خود ما را راهنمایی کنید...
از دانشجویان مکانیک تاسیسات دیگر کشورها تقاضا داریم جهت همکاری با آدرس پست الکترونیک 

mehrank@hotmail.com

مکاتبه کنند.

با تشکر

مهران خویشاوند


English blog section for instalation student will be opening
Soon create a coherent and powerful database facilities mechanics between students around the world English blog section students will be creating installations.
Survey information and base our work. So help us with your comments please ...
Mechanical installations in other countries students have to apply with your details to this email address:

mehrank@hotmail.com

Thanks
mehran khishavand
  نوشته شده در  یکشنبه هجدهم بهمن 1388ساعت 20:35  توسط مهران خويشاوند  | 

 1. عدم بروز مشکل کریستالیزاسیون: کریستالیزاسیون یکی از معضلات اصلی سایر انواع چیلرهای جذبی می‌باشد لیکن در چیلرهای آب گرم ضد کریستال بدلیل تمهیدات انجام شده ، این مشکل اصولا وجود ندارد ، این مسئله از اهمیت بالائی برخوردار است زیرا در یک ساختمان مسکونی یا اداری با زیربنای متوسط تیم نگهداری تأسیسات ساختمان معمولاً از توانائی فنی و علمی کافی برای غلبه برمشکلات ناشی از بروز پدیده کریستالیزاسیون برخوردار نبوده و لذا استفاده ازسایر انواع چیلر جذبی می‌تواند باعث اختلال پی درپی در سرمایش ساختمان در اثر مسائلی مانند تغییرات دمای هوا ، قطع و وصل برق ، تغییر بار ساختمان و عوامل دیگر شده و هزینه‌های گزافی را نیز به ساکنان تحمیل نماید .

2. عدم وجود مشکل قطع برق: قطع ناگهانی برق می‌تواند باعث بروز پدیده کریستالیزاسیون بدلیل عدم انجام فرآیند رقیق سازی گردد ، اما در این چیلرها بدلیل عدم نیاز به این فرآیند قطع ناگهانی برق هیچ مشکلی ایجاد نمینماید ، این چیلرها نیازی به تعبیه برخی لوازم جنبی گرانقیمت از جمله ژنراتور برق اضطراری و ... ندارند .

3. عدم نیاز به شیر سه راهه در مسیر برج خنک کننده: حساسیت زیاد چیلرهای جذبی به دمای آب برج خنک کننده باعث نیاز به استفاده از یک شیر سه راهه موتوری در مسیر آب برج خنک کننده می‌گردد ، در چیلرهای ضدکریستال به دلیل عدم وجود این حساسیت نیازی به نصب این وسیله گرانقیمت نیست .

4. استفاده از دیگ آب گرم موجود در ساختمان: این چیلرها از آب گرم تولید شده توسط دیگ آب گرم ساختمان برای تولید سرما استفاده می نمایند ، از آنجا که وجود این دیگ برای گرمایش فصل زمستان ضروریست نیازی به سرمایه گذاری اضافی در این زمینه نمی‌باشد .

5. عدم نیاز به تأسیسات گرانقیمت و پرهزینه بخار: با توجه به استفاده این چیلرها از آب گرم ، نیازی به تعبیه سیستم‌های بخار (مورد نیاز در چیلرهای جذبی تک اثره) که نگهداری آنها مشکل و پرهزینه است نمی‌باشد .

6. نگهداری و راهبری بسیار ساده: نگهداری و راهبری ساده این چیلرها از مزایای مهم آنهاست ، زیرا نیازی به حضور اوپراتور متخصص در زمینه چیلر جذبی وجود ندارد و اوپراتور موتورخانه با یک آموزش چند ساعته می‌تواند از عهده نگهداری این دستگاه برآید .

7. قابلیت اعتماد بالا: با توجه به آنچه که ذکر شد ، این چیلرها از قابلیت اعتماد بالایی برخوردار بوده و می‌توانند سرمایش راحت و بدون دردسری را تامین نمایند .

8. مزایای اقتصادی: این چیلرها از نظر هزینه اولیه سیستم های جنبی و همچنین هزینه‌های جاری به صرفه تر از انواع مشابه هستند .

  نوشته شده در  یکشنبه هجدهم بهمن 1388ساعت 9:29  توسط مهران خويشاوند  | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM